top of page
sign.png

שבץ מוחי מתרחש כשזרימת הדם לחלק מסוים במוחנו נפגעת – לרוב כתוצאה מחסימת כלי דם על ידי קריש דם (שבץ איסכמי- כ-85% ממקרי השבץ), או על רקע דימום מוחי (שבץ המורגי-כ-15% ממקרי השבץ). שבץ מוחי יכול לגרום לנזק קבוע לרקמת המוח, או לחילופין לגרום לנזק זמני (שבץ מוחי חולף-TIA) כתוצאה מירידה זמנית באספקת הדם לאיזור מוחי מסוים. בזמן שבץ מוחי, ברקמת המוח הסובלת מחוסר אספקת חמצן מתים כל דקה כ-2 מיליון תאי עצב, תהליך מהיר המסתיים במות כל תאי העצב באיזור אליו נחסמה אספקת הדם. במצבי שבץ מוחי חולף, הרקמה המוחית הסובלת מתת חמצון אינה מתפקדת, אך מרבית תאי העצב שבה לא מתים, אלא סובלים מתת פעילות זמנית המתחדשת עם חידוש אספקת הדם בקצב הרצוי.

הסיכון לשבץ מוחי עולה עם הגיל ועם הימצאותם של גורמי סיכון ווסקולריים כמו יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים וכולסטרול בדם, עודף משקל, עישון, צריכת אלכוהול מופרזת או שימוש בסמים. כ1 מכל 6 אנשים יסבול במהלך חייו משבץ מוחי, המוכר כגורם המוות השלישי בשכיחותו בעולם המערבי וכגורם הנכות השכיח ביותר. מסיבות שאינן לגמרי ברורות, גיל הופעת השבץ הממוצע הולך ויורד בהדרגה בעולם המערבי ואירוע טראגי זה פוקד אנשים רבים בשיא חייהם.

שבץ מוחי בא לידי ביטוי במגוון רחב של הסתמנויות קליניות. באופן עקרוני, כל שינוי פתאומי בתפקוד הגופני או השכלי עשוי לקרות בעטיו של שבץ מוחי וקיימים מספר רב של סינדרומים שכיחים. שבץ מוחי יכול להתייצג כחולשת פלג גוף או גפה בודדת, חולשת שרירי הפנים / עיוות במראה הפנים, קושי בהפקת הדיבור או בהבנתו, אובדן פתאומי של חלק משדה הראיה בעין אחת או בשתי העיניים, חוסר יציבות, ואפילו בלבול או הכרה מעורפלת. אירועי שבץ נדירים יותר יכולים להתייצג באופן מעט יותר חמקמק אך בכל מקרה, בדיקה נוירולוגית הנעשית במיומנות יכולה לקבוע את מקורו של חסר תפקודי פתאומי במערכת העצבים ולהגיע עד מהרה לאבחנת עבודה של שבץ מוחי.

הטיפול בשבץ מוחי והפחתת נטל תחלואת השבץ, עומד על שלושה נדבכים:

מניעה ראשונית היא הפחתת הסיכון לפתח שבץ מוחי באנשים שלא סבלו מאירוע שבץ. מניעה זו כוללת זיהוי ואיזון גורמי סיכון ווסקולריים ע"י הרופא המטפל, ועל ידי המטופל עצמו באמצעות אימוץ אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית סדירה, תזונה בריאה והימנעות מעישון ומצריכה מופרזת של אלכוהול. במקרים מסוימים ולאחר ריבוד סיכונים מושכל, מניעה ראשונית כוללת טיפול תרופתי במדללי דם דוגמת אספירין או תכשירים אחרים.

No.green-19.png
No.green-20.png

המאה ה-21 הביאה עימה בשורה גדולה בנושא הטיפול בשבץ מוחי בשלב האקוטי. קיימת חשיבות רבה ומיוחדת לזיהוי אירועי שבץ מיד בעת התרחשותם ולהחיש את הסובל/ת מהם לקבלת טיפול רפואי דחוף באחד מחדרי המיון (מחלקה לרפואה דחופה) של בתי החולים בישראל. משאבים רבים מוקדשים לחינוך הציבור והעלאת המודעות לתופעת השבץ, וזאת בכדי לזהות אירועי שבץ בעת התרחשותם ובכך לאפשר טיפול דחוף שיכול להציל את רקמת המוח. מיד עם הופעת שבץ מוחי, נפתח חלון זמנים צר ויקר, במהלכו ניתן עוד להציל רקמת מוח לפני מוות סופי שלה. האיזור במוח, התלוי בין חיים ומוות, סובל ממחסור חמור באספקת דם ולכן אינו מתפקד, אך עדיין ניתן להצילו על ידי חידוש זרימת הדם אליו ומכאן החשיבות הרבה של הגעה מהירה לבית החולים, תוך הערכה וטיפול של צוותי מד"א המתורגלים במצבים אלו.

האפשרות הטיפולית הראשונה הינה טיפול תרופתי בהזלפה תוך ורידית של תכשיר להמסת קרישי דם (תרומבוליזה-tPA). טיפול זה מטבע הדברים מגביר את הסיכון לדמם ולכן לא יינתן אם נראה כי מדובר בדמם תוך מוחי או בנזק מוחי איסכמי נרחב דיו היכול להביא לדימום של הרקמה המוחית שכבר לא ניתן להציל. האפשרות השניה הינה צנתור מוחי לפתיחת עורק חסום, לרוב עם שאיבת קריש דם חוסם. צנתור מוחי מתבצע רק על ידי מומחים המיומנים בכך ועברו תקופת הכשרה ייעודית במרכזים רפואיים מובילים מעבר לים. טיפולים אלו יכולית להינתן רק במצבים בהם מרבית רקמת המוח המעורבת עדיין לא עברה נזק בלתי הפיך וניתן להצילה וההחלטה על הענקת טיפולים אלו נלקחת./בזמן אמת ע"י נוירולוגים המומחים בטיפול בשבץ מוחי ובשיתוף פעולה עם מצנתרי המוח.

מניעה שניונית היא התאמת הטיפול ארוך הטווח בכדי למנוע הישנות של שבץ מוחי. לאחר התייצבות המצב הרפואי סביב אירוע השבץ האקוטי, אנו מחויבים לברר ולהבין את הסיבה בעטיה אירע השבץ ולהגדיר לעצמנו את "מנגנון השבץ" בכדי להתאים את הטיפול המונע המיטבי. בכל מקרי השבץ יש צורך להתאים טיפול תרופתי בדילול דם (טיפול אנטיתרומבוטי) לפי האבחנה הרפואית של מנגנון השבץ העולה במסגרת  הבירור. ברירת המחדל הינה טיפול בנוגדי צימות טסיות הדם (אנטי-אגרגציה) דוגמת אספירין, אך פעמים רבות נדרש טיפול בנוגדי קרישה (אנטי-קואגולציה). לעיתים נדרשת פרוצדורה רפואית פולשנית לטיפול דפינטיבי במנגנון השבץ (ניתוח לפתיחת עורק צווארי / צנתור לפתיחת עורק מוחי או צווארי חסום באמצעות סטנט / צנתור לבבי לסגירת מחיצה בינעלייתית / צנתור לבבי לסגירת אוזנית העליה השמאלית במטופלים שמסיבות שונות אינם יכולים ליטול תכשירים נוגדי קרישה).

No.green-21.png
bottom of page